Powrót

Butelka PET vs butelka rPET

Skróty PET oraz rPET podane na etykietach plastikowych butelek nie są dla każdego oczywiste.

 

Nie każdy z nas rozumie oznaczenie PET oraz rPET. Na plastikowych butelkach oznaczenia te nie są oczywiste dla każdego z nas. Poniższy artykuł krótko tłumaczymy najważniejsze, podstawowe terminy dotyczące plastikowych butelek PET oraz rPET. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym informacją łatwiejsze będzie zrozumienie danych podanych na etykietach produktów.

 

Co oznacza skrót PET na plastikowej butelce?

PET to nazwa tworzywa sztucznego znanego od roku 1941 roku. Pełna nazwa słowa PET brzmi: politereftalan etylenu. Tworzywo wykorzystywane jest do produkcji plastikowych butelek na napoje, naczyń jednorazowego użytku, a także różnego rodzaju włókien sztucznych.

 

Co oznacza skrót rPET na plastikowej butelce?

Plastikową butelkę PET można ponownie przetworzyć poddając ją recyklingowi. W wyniku takiego procesu powstaje butelka rPET czyli butelka powstała z recyklingu. Cechini posiada butelki powstałe w 100% z recyklingu i nadające się w 100% do recyklingu. Warto zauważyć, że nie każda butelka stworzona została w 100% z recyklingu. Producenci podają % przetworzenia materiału na opakowaniu produktu informując przykładowo, że: butelka powstała w 50% z recyklingu. 

 

Ekologiczne rozwiązanie

Na etykietach butelek Cechini widoczne jest oznaczenie: „Jestem eko butelką” – co to oznacza? Oznacza to, że jest to butelka pochodząca w 100% z recyklingu, nadająca się w 100% do recyklingu. Dlaczego „eko” ? Dlatego, że wprowadzenie powtórnie przetworzonego surowca do produkcji opakowań to oszczędność około 2300 ton plastiku pierwotnego. W skali roku jest to spora oszczędność, oraz możliwość wprowadzenia „ekologicznego” rozwiązania.

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Marka Cechini honoruje gospodarkę o obiegu zamkniętym. Naszym celem było wprowadzenie na rynek Polski butelek pochodzących z recyklingu i nadających się w 100% do recyklingu. Obieg zamknięty to „koło” w którym „krąży” materiał raz wytworzony. Oznacza to, że naszym celem nie jest produkcja nowego materiału (wytwarzanie ton niepotrzebnego plastiku), a wykorzystanie tego, który już raz został stworzony. Taki model gospodarki pozwala oszczędzać i nie produkować zbędnych dóbr. Podejście „eko” to znalezienie odpowiednich rozwiązań do wymogów rynku i konsumenta, z równoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego i przyrody.

 

cechini muszyna