Powrót

Jak uzupełniać wapń na diecie eliminującej przetwory mleczne

Woda naturalnie nasycona minerałami jest doskonałym wsparciem dla osób na różnego rodzaju dietach eliminacyjnych. Na uwagę zasługuje  zawartość wapnia w wodzie, a także wysoka biodostępność.

 

Wapń kojarzony jest głownie z minerałem budulcowym kości oraz zębów. Choć jest to jego najważniejsza rola (około 99% wapnia zlokalizowane jest w naszych kościach i zębach) – to zdecydowanie nie jedyna. Poza utrzymaniem zdrowia kości – wapń bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, odpowiada za prawidłową pracę układu nerwowego, pracę mięśni oraz produkcję hormonów. Spożycie wapnia w ilości zgodnej z zaleceniami może być czynnikiem zmniejszającym ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, otyłości, chorób serca oraz raka piersi [8]. Z uwagi na istotną rolę wapnia dla organizmu człowieka – spożycie wapnia jest niezbędne dla zdrowia [1].

 

Zapotrzebowanie organizmu na wapń

Ponieważ wapń jest związkiem egzogennym (organizm ludzki nie potrafi go syntezować) – musi być stale dostarczany organizmowi wraz z dietą. Zalecane dzienne spożycie wapnia waha się w granicach 700–1200 mg na dzień i zmienia się w ciągu życia. Zapotrzebowanie na wapń jest większe w dzieciństwie, okresie dojrzewania, w czasie ciąży i laktacji oraz u osób starszych i sportowców [1].

 

Objawy niedoboru wapnia

Przewlekły niedobór wapnia może objawiać się w postaci  zwiększonej łamliwości włosów i paznokci, drażliwości, nerwowości, nadmiernej pobudliwości, zawrotów głowy, a w skrajnych przypadkach objawem niedoboru wapnia może być nawet utrata przytomności. Niedobory wapnia prowadzą do zmniejszenia gęstości mineralnej kości co zwiększa ryzyko złamań i kontuzji oraz wystąpienia osteoporozy. U dzieci przewlekły niedobór wapnia może prowadzić do niedorozwoju umysłowego, zahamowania procesu wzrostu oraz krzywicy [9].

 

Eliminacja mleka i jego przetworów z diety

Źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i jego przetwory [2]. Produkty mleczne zawierają również pewne ilości magnezu, potasu, cynku, fosforu [3].

Eliminacja nabiału w diecie eliminacyjnej jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Wzrasta liczba naukowców, którzy wskazują na niekorzystny wpływ nadmiernego spożycia produktów mlecznych na układ nerwowy i ryzyka wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Parkinsona [4]. Częstymi przyczynami niedoboru wapnia są alergie i nietolerancje, schorzenia układu pokarmowego, weganizm lub względy zdrowotne. Na niedobory wapnia narażone są osoby z nietolerancją laktozy, alergią na białka mleka, która obecnie dotyka 25-37% populacji [12]. Zaburzenia stanu odżywienia wapniem stanowią poważny problem kliniczny u chorych na nieswoiste choroby zapalne jelit. W tego typu przypadkach niedobory występują nawet mimo podaży odpowiedniej ilości wapnia z dietą. Deficyt wynika z upośledzonego wchłaniania pierwiastka z pożywienia związanego ze stanem zapalnym toczącym się w obrębie układu pokarmowego i zwiększenia utraty składników odżywczych ze stolcem [7].

Jeżeli z powodu nietolerancji, powodów etycznych i zdrowotnych lub innych schorzeń eliminujemy z diety produkty mleczne – zaspokojenie dziennego zapotrzebowania na wapń staje się nie lada wyzwaniem.

 

 

Produkty bogate w wapń

Poza przetworami mlecznymi dobrym źródłem wapnia są małe ryby (np.szproty, sardynki) oraz produkty roślinne (strączki, jarmuż, kapusta, natka pietruszki, szpinak, orzechy, cytrusy, morele, produkty zbożowe). Wapń nie jest z nich jednak tak dobrze przyswajany jak z „płynnych produktów” czyli np. mleka [2]. Biodostępność wapnia jest zaburzona, gdyż w produktach pochodzenia roślinnego występuje jednocześnie błonnik, kwas szczawiowy czy kwas fitynowy [2].

 

cechini muszyna wapń

 

 

 

Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń dla osoby dorosłej (około 1000mg) z produktów roślinnych musielibyśmy przykładowo spożyć: 100 g natki pietruszki,  100 g migdałów, 100 g suszonych moreli, oraz 200 g soi (suche nasiona).

W praktyce podaż takich ilości jest trudna. Dieta wymaga bardzo starannego zbilansowana i świadomego doboru produktów. Podążanie za dietą jest trudne  w przypadku dzieci i osób starszych, a często wręcz niemożliwe u osób cierpiących na schorzenia jelit (duże ilości błonnika pochodzące z produktów roślinnych działają drażniąco na układ pokarmowy).

W wielu sytuacjach konieczne jest wdrożenie uzupełniającego postępowania żywieniowego. Szukając uzupełnienia i „suportu” możemy sięgnąć po suplementy lub produkty takie jak wysokozmineralizowana woda, którą możemy uznać za naturalny suplement.

 

 

Wysokozmineralizowana woda Cechini źródłem wapnia

Woda naturalnie nasycona minerałami jest doskonałym wsparciem żywieniowym dla osób na różnego rodzaju dietach eliminacyjnych (nie tylko pod względem zawartości wapnia, ale również wysokiej biodostępności). Wapń pochodzący z wody mineralnej wykazuje takie same właściwości absorpcji jak mleko. Przedmiot ten stanowił obiekt wielu badań naukowych. Wyniki jednoznacznie mówią o doskonałej biodosępności wody, podkreślając jej ważność w utrzymaniu prawidłowego stanu odżywienia organizmu wapniem [5,6,10].

Ponadto woda jako płyn wchłaniana jest już z poziomu żołądka, [11] a nie jelita, co gwarantuje wysoki poziom dostępności minerałów dla osób z zaburzeniami wchłaniania (np. w nieswoistych chorobach zapalnych jelit). Woda pomaga odciążyć przewód pokarmowy jednocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych dla życia pierwiastków (w szczególności cennego wapnia).

Wodę Cehini spośród innych dostępnych na rynku wód wyróżnia bardzo wysoka zawartość wapnia. Uzupełnienie diety w wysokozmineralizowaną wodę może znacząco przyczynić się do osiągnięcia dziennego zapotrzebowania na wapń [1]. W jednym litrze wody dostarczamy aż 325,8 mg tego pierwiastka. W łatwy sposób możemy zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na wapń, wypijając 2,5 litra wody, jednocześnie dbając o prawidłowe nawodnienie i dostarczenie pozostałych minerałów (magnez, potas).

Woda Cehini jest cennym, w pełni naturalnym i bezkalorycznym źródłem składników odżywczych, głównie wysoko przyswajalnego wapnia. Jako dietetyk rekomenduję wzbogacenie diety w wodę wysokozmineralizowaną, szczególnie w przypadkach: diet eliminujących produkty nabiałowe, nieswoistych zapaleniach jelit oraz okresie ciąży, laktacji i wzrostu.

 

Autor artykułu: dietetyk Marcelina Paszkowska 

 

 

Bibliografia:

 

1.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316542/m

  1. https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/co-warto-wiedziec-o-wapniu-
  2. Szilagyi A., Ishayek N. (2018). Lactose Intolerance, Dairy Avoidance, and Treatment Options. Nutrients, 10(12): 1994

4.https://www.eurekalert.org/pub_releases/2017-06/aaon-dcl060617.php

  1. Halpern GM1, Van de Water J, Delabroise AM, Keen CL, Gershwin ME. Comparative uptake of calcium from milk and a calcium-rich mineral water in lactose intolerant adults: implications for treatment of osteoporosis. Am J Prev Med. 1991 Nov-Dec;7(6):379-83.
  2. Greupner T, Schneider I, Hahn A. 2017. Calcium Bioavailability from Mineral Waters with Different Mineralization in Comparison to Milk and a Supplement. J Am Coll Nutr. 2017 Jul;36(5):386-390.

7.https://pdfs.semanticscholar.org/da74/69b31a0683add84fd2abd80937c8f0d92e13.pdf

  1. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.agro-c24f4b85-adf4-4f5c-a369-4c3b3c8a6c1b/tab/summary

9.https://www.horiba.com/fileadmin/uploads/Medical-Diagnostics/Documents/InVitro/zeszyt4.pdf#page=13

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316542/

11.https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBo%C5%82%C4%85dek

12.https://www.dietetykwszczecinie.pl/blog/nietolerancja-laktozy-i-alergia-na-bialko-mleka-krowiego-czyli-kiedy-mleko-szkodzi.html