Powrót

Jaką wodę wybrać dla niemowląt – woda źródlana czy mineralna?

Maluszek w domu, a Wy zastanawiacie się nad tym jaką wodę może pić? Wysokozmineralizowana czy źródlana? Jaką wodę wybrać? 

 

Cechini Muszyna to producent naturalnej wody wysokozmineralizowanej, bogatej w składniki mineralne takie jak magnez i wapń. Otwarcie przyznajemy, że maluchy do trzeciego roku życia nie powinny pić wody wysokozmineralizowanej.

Aby zrozumieć dlaczego należy podawać dzieciom wodę źródlaną, konieczne jest zapoznanie się z rodzajami dostępnych wód. Aktualnie istnieją cztery podstawowe rodzaje wód mineralnych, wyodrębnione ze względu na ilość zawartych w nich pierwiastków.

  • Woda bardzo niskozmineralizowana – mająca nie więcej niż 50 mg jonów/l
  • Woda niskozmineralizowana – o zawartości do 500 mg jonów/l
  • Woda średniozmineralizowana – o zawartości od 500 do 1500 mg/l
  • Woda wysokozmineralizowana – o zawartości powyżej 1500 mg/l

Warto pamiętać, że najlepszymi wodami dla zdrowia są wody wysoko i średniozmineralizowane. Zawierają one unikatowe składniki mineralne takie jak magnez i wapń. To co doskonale wzmacnia i nawadnia dorosłych – nie jest dobre dla niemowlaków. Należy o tym pamiętać i przed zakupem produktu – sprawdzić jego etykietę.

 

Dlaczego wody wysokozmineralizowane nie są odpowiednie dla dzieci do lat 3?

Woda wysokozmineralizowana nie jest odpowiednia dla niemowląt, ponieważ może negatywnie wpłynąć na ich nerki. Dodatkowo organizm dzieci jest często zbyt słaby, aby poradzić sobie z dużą ilością składników mineralnych, którą dostarcza naturalna woda mineralna (wysoko i średnionasycona CO2).

Zgodnie ze stanowiskami ekspertów, niemowlęta i dzieci do 3 roku życia, powinny być pojone wodą źródlaną. Dodatkowo wybierane wody powinny być niskosodowe i niskosiarczanowe. Wody źródlanej nie trzeba przegotowywać u niemowląt i dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Może być ona podawana prosto z butelki. U dzieci młodszych, ze względów bakteriologicznych, wodę należy przegotować.

 

Dlaczego podajemy granicę 3 lat? 

Jako producent wody wysokozmineralizowanej współpracujemy z lekarzami, dietetykami, trenerami personalnymi, których opinia w temacie wody i nawodnienia jest dla nas ważna. Konfrontując opinie specjalistów wraz z dostępnymi informacjami naukowymi – także podajemy 3 lata jako górną granicę wieku (choć niektórzy mówią już o 2 latach, a nawet roczku). Dla nas trzy lata to pewność, że młodsze dzieci o słabszych organizmach – nie napiją się wody, której wartości będą dla ich organizmu zbyt wysokie.

 

Co z wodą z kranu? Czy można podawać ją dziecku?

Często słyszymy zdania, zgodnie z którymi nasi konsumenci twierdzą, że preferują wodę kranową od wody butelkowanej. Pojawia się w takich opiniach nieścisłość: często konsumenci nie są świadomi tego, że na rynku dostępne są zarówno wody źródlane jak i wysokozmineralizowane. Co to oznacza? Oznacza to, że woda kranowa nigdy nie będzie wodą wysokozmineralizowaną. Woda wysokozmineralizowana zawiera w swoim składzie minimum 1500 mg składników mineralnych na 1L. Jej czystość, jakość, naturalność – gwarantuje producent. W wodzie kranowej – często znajdziemy skład mineralny zbliżony do składu wody źródlanej. Różnica jest istotna: czystości wody kranowej nigdy nie możemy być pewni. Często w takiej wodzie znajdują się bakterie o których pisaliśmy już w artykule „Kranówka na własne ryzyko” .  

Podawajcie dzieciom tylko przegotowaną wodę kranową. To w 100% pewne i bezpieczne. Nie warto ryzykować…