Powrót

Najlepsza woda mineralna – jaką wodę pić?

Wybierając wodę w sklepie często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wartościowa woda to woda wysokozmineralizowana, bogata w składniki mineralne takie jak magnez i wapń, w której suma składników mineralnych wynosi ok. 1800 mg/1L. 

 

Jaka jest najlepsza woda mineralna? Zdecydowanie taka, którą pijemy ze smakiem! Ważne jest to, aby woda nie tylko nawadniała i gasiła pragnienie w upalne dni, ale także dodatkowo wzmacniała organizm minerałami takimi jak magnez i wapń.

O tak!

W naturalnych wodach wysokozmineralizowanych zachwyca bogactwo minerałów. Ważne jest miejsce wydobycia i rozlewu wody. Pochodzenie ma znaczenie. To natura tworzy wodę w procesie, który trwa około 250 lat. Zanim woda znajdzie swoje miejsce w butelce, musi pokonać lata podziemnej wędrówki. Naturalnie czysta i wyjątkowo smaczna woda ma ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka, ponieważ jest źródłem naturalnych, doskonale przyswajanych przez organizm minerałów, które rozpuszczone w wodzie wchłaniają się do 30 razy lepiej (w porównaniu do minerałów pobieranych z jedzenia).

 

Mineralna wysokozmineralizowana czy źródlana?

Tutaj wybór zawsze jest indywidualny, ale pamiętać należy, że:

naturalna woda mineralna wysokozminerlizowana to woda w której suma składników mineralnych musi wynosić minimum 1500 mg/1L. Taka woda charakteryzuje się bogactwem składników mineralnych takich jak magnez i wapń, pierwotną czystością i jakością. Ponadto woda wysokozmineralizowana nie jest „zwykłą wodą”, ponieważ tak unikatowego składu na próżno szukać w innych wodach.

woda mineralna źródlana, to woda pierwotnie czysta, w której suma składników mineralnych jest niska. Często w wodach kranowych suma składników mineralnych jest wyższa od sumy składników mineralnych zawartych w wodach butelkowanych (z wodą źródlaną). Zapewne dlatego słyszymy zdania zgodnie z którymi picie wody źródlanej „to wydawanie pieniędzy na taką samą wodę jaką mamy w kranie”. Na obronę wody źródlanej możemy powiedzieć, że: jest ona czysta, dobra dla malutkich dzieci do trzeciego roku życia (nie obciąża ich organizmów i nerek zbyt wysoką ilością minerałów).

 

Jaką wodę pić? 

Rekomendujemy picie wód wysokozmineralizowanych, ponieważ uzupełniają one niedobory składników mineralnych w organizmie. Każda woda wysokozmineralizowana charakteryzuje się swoim własnym, unikatowym składem mineralnym, smakiem i jakością. W wodzie wysokozmineralizowanej Cechini Muszyna jest duża zawartość wapnia oraz magnezu. Obydwa składniki mineralne uzupełniają się w organizmie. Najlepiej gdy minerały te „idą w parze” czyli woda zawiera zarówno magnez jak i wapń.

Picie wody wysokozmineralizowanej jest dobre dla każdego, w każdym wieku. W wodzie Cechini należy zwrócić uwagę na niską zawartość sodu w wodzie – co jest dobre, ponieważ nie obciąża organizmu (zwłaszcza starszych osób). Woda naturalnie wzmacnia i pomaga budować naturalną odporność osrganizmu. Zgodnie z zaleceniami lekarzy zaleca się aby woda wysokozmineralizowana stanowiła przynajmniej połowę wód pitych w ciągu dnia.

Zgodnie z opinią dr. Michała Mularczyka, internisty, dietetyka, kardiologa interwencyjnego, autora książki: „Dieta bez wyrzeczeń”:

„Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do prawidłowej pracy całego organizmu. Nie chodzi tylko o ilość, ale też i jakość tego nawodnienia. Osoba dorosła i zdrowa powinna spożywać około 250ml wody na każde 10kg masy ciała; połowa tej ilości powinna być wysokozmineralizowana. Takie nawodnienie dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie na suplementację minerałów u pacjentów leczonych preperatami moczopędnymi, co stanowi spory odsetek osób w podeszłym wieku”

 

Wody lecznicze 

Osoby z dolegliwościami, np. żołądkowymi, chorobami nerek lub z cukrzycą, powinny zainteresować się wodami leczniczymi. W ofercie Cechini pojawiła się woda lecznicza Zofia, rekomendowana przez lekarzy. Poniżej przedstawimy opinię specjalisty na temat Zofii:

„Woda mineralna z ujęcia ZOFIA 2 jest naturalnym surowcem leczniczym bogatym w pierwiastki takie jak potas, magnez, wapń, sód. Skład chemiczny dopuszcza  jej stosowanie w zabiegach terapeutycznych jak balneoterapia, inhalacje czy płukanki. Kuracja pitna wodą mineralną pomaga w profilaktyce i leczceniu chorób układu trawienia, chorób układu nerwowego, górnych i dolnych dróg oddechowych, osteoporozy, otyłości.

Choroby układu moczowego, zwłaszcza kamica nerkowa czy  niewydolność nerek zależne są zarówno od ilości przyjmowanych płynów jak i od ich jakości. Udowodniono wielokrotnie iż ważna jest rola mikroelementów  w procesie powstawania kamieni jak i ich zapobieganiu.

Skład omawianej wody mineralnej zapewnia poziom pierwiastków śladowych pozwalających na jej stosowanie w profilaktyce chorób nerek.

Przyjmowanie dużej ilości płynów, 2,5 do 3l, o  obojętnym lub lekko kwaśnym  odczynie,  zawierających  pierwiastki śladowe takie jak sód, wapń czy magnez jest  postępowaniem zalecanym w zapobieganiu kamicy przez wszystkie stowarzyszenia urologiczne na świecie.

„Woda mineralna z ujęcia Zofia spełnia wszystkie wyżej wymienione założenia i może być rekomendowana w kuracji pitnej w chorobach urologicznych i nefrologicznych”

Dr n. med. Piotr Maciukiewicz, Konsultant Wojewódzki ds. Urologii Województwa Małopolskiego.

 

Jak często czytasz etykiety wód?

Niewiele osób analizuje skład wody. Jest to błąd, ponieważ:

  • kupujemy wody bez wartości (czyli takie, w których składzie ilość składników mineralnych nie jest wysoka),
  • kupujemy wody, których skład bywa gorszy od składu wody „domowej, z kranu”,
  • kupujemy wody smakowe, w których znajdują się ogromne ilości cukru przetworzonego,
  • kupujemy wody niskiej jakości, rozlewane na różnych terenach (co nie daje gwarancji jakości i pewnego składu),
  • kupujemy wody z „dodatkami” czyli pijemy konserwanty z wodą i cukrem…
  • kupujemy wody „puste”, bez wartości dodatnich dla organizmu.

Przed dokonaniem zakupu – warto przyglądnąć się wodzie, która stanowi około 60% naszego ciała. Prawdą jest, że bez wody nie ma życia. To co naturalne – jest doskonałe.

Ucząc się tego jak świadomie korzystać z dóbr natury – pamiętajmy o tym, aby wykorzystaną, plastikową butelkę wyrzucić wraz z korkiem do żółtego kosza. Dzięki temu będzie możliwe ponowne wykorzystanie raz wytworzonego materiału w procesie recyklingu.

cechini muszyna