Powrót

Zdrowe nawyki żywieniowe

Jak żyć zdrowo? O ile wiesz, że „jesteś tym co jesz”, pamiętaj, że jesteś także tym co pijesz.

Ponieważ podstawą piramidy żywności jest woda, a ciało człowieka w około 60% składa się z wody – naszą analizę listy zdrowych nawyków poświęcimy wodzie. Pamiętajmy, że zdrowe nawyki żywieniowe wdrażamy pomału, konsekwentnie pilnując ich przestrzegania. Zdrowe nawyki łączą się z zagadnieniem świadomości konsumenckiej. Istotne jest to, aby czytać etykiety produktów i dokonywać świadomych wyborów.

 

Dlaczego pić wodę?

Faktem jest, że picie wody:

  1. Zmniejsza apetyt i wspomaga odchudzanie
  2. Likwiduje zaparcia i inne problemy jelitowe
  3. Oczyszcza organizm z toksyn
  4. Wspomaga pracę nerek
  5. Reguluje temperaturę ciała
  6. Dotlenia organizm
  7. Poprawia wydolność fizyczną
  8. Poprawia trawienie, zwiększa metabolizm
  9. Wspomaga pracę mózgu
  10. Jest środowiskiem zachodzenia reakcji chemicznych
  11. Zapobiega artretyzmowi, łagodzi bóle reumatyczne
  12. Stymuluje pracę serca, zmniejsza ryzyko zawału
  13. Wspomaga działanie wątroby
  14. Pomaga zwalczyć skurcze
  15. Łagodzi bóle głowy i pleców
  16. wspomaga leczenie cukrzycy
  17. Redukuje poziom stresu, dodaje energii, poprawia nastrój

 

Dlaczego pić wodę wysokozmineralizowaną?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Aby wodę można było nazwać wodą wysokozmineralizowaną – suma składników mineralnych zawartych w tej wodzie musi wynieść około 1500 mg/1L. Woda wysokozmineralizowana wyróżnia się spośród innych wód wysoką zawartością składników mineralnych takich jak magnez i wapń. Przed dokonaniem zakupu wody w sklepie – należy zwrócić uwagę na jej etykietę. Istotne jest to, aby dokonać świadomego wyboru i wybierając wodę – wybrać jej konkretne właściwości.

 

MAGNEZ 

Uczestniczy w wielu procesach w organiźmie, m.in w:

  • przenoszeniu impulsów nerwowych
  • syntezie białka
  • regulacji ciśnienia krwi

Dodatkowo jest ważnym składnikiem kości i uczestniczy w termoregulacji. Magnez jest zaliczany do jednych z najważniejszych pierwiastków w naszym organizmie. Reguluje ponad 300 rożnych reakcji, odpowiadając nie tylko za zdrowie ciała, ale nawet funkcje mózgu. Woda wysokozmineralizowana jest najlepszym, bezkalorycznym źródłem magnezu. Warto zauważyć, że:

 

WAPŃ 

Wapń jest niezmiernie ważnym związkiem mineralnym dla organizmu. Odpowiada nie tylko za zdrowe, twarde kości i zęby, ale także spełnia dużo ważnych funkcji w szlakach metabolicznych. Jony wapnia biorą udział w skurczu mięśni, pracy i regulacji układu hormonalnego czy nerwowego. Ważne, aby wiedzieć, że magnez:

  • jest podstawowym składnikiem budulcowym kości i zębów
  • jest aktywatorem enzymów
  • uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi
  • wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego
  • wpływa na wydzielanie hormonów

 

Przyswajalność magnezu jest wyższa dzięki zawartości wapnia w wodzie. Obydwa składniki mineralne uzupełniają się i w organizmie mają szereg funkcji.

 

Ile wody wysokozmineralizowanej pić dziennie?

Teoretycznie podawanie konkretnych cyfr w odpowiedzi na tak postawione pytanie – nie jest właściwe Zaleca się picie minimum 1,5L wody dziennie. Ilość ta wzrasta jednak w zależności od pory roku, pogody, klimatu, stylu życia, płci, warunków fizycznych. Sportowcy podczas treningów wypijają około 5-6L wody. Osoby „generalnie aktywne” mówią o 2L wody dziennie. Lekarze podkreślają znaczenie unikatowych wartości wody wysokozmineralizowanej dla zdrowia wskazując, że połowę przyjmowanych płynów powinna stanowić woda wysokozmineralizowana.

 

Zgodnie z opinią dr. Michała Mularczyka, internisty, dietetyka, kardiologa interwencyjnego, autora książki: „Dieta bez wyrzeczeń”:

„Odpowiednie nawodnienie jest kluczem do prawidłowej pracy całego organizmu. Nie chodzi tylko o ilość, ale też i jakość tego nawodnienia. Osoba dorosła i zdrowa powinna spożywać około 250ml wody na każde 10kg masy ciała; połowa tej ilości powinna być wysokozmineralizowana. Takie nawodnienie dodatkowo zmniejsza zapotrzebowanie na suplementację minerałów u pacjentów leczonych preperatami moczopędnymi, co stanowi spory odsetek osób w podeszłym wieku”

 

 

Jakie zdrowe nawyki związane z piciem wody warto pielęgnować?

 

1.Zacznij dzień od picia wody

Wiele poradników wskazuje, że rozpoczęcie dnia od szklanki wody z cytryną to doskonały „start”. Są też tacy dla których idealny początek dnia to herbata z imbirem i cytryną. Bez względu na to co preferujecie – po przebudzeniu wypicie szklanki wody nie tylko wybudzi organizm ze snu, ale i wpłynie korzystnie na jego metabolizm. Picie wody zwiększa uczucie sytości. Na ten aspekt często zwracają uwagę osoby na dietach.

 

2. Wodę miej zawsze „pod ręką”

Jeżeli pracujesz fizycznie – wybierz wodę w butelce odpowiedniej wielkości i nie zapominaj o zabraniu jej do pracy. W domu staraj się trzymać wodę w najbardziej strategicznych miejscach, koniecznie na biurku. Takie działania pozwolą Ci „przypomnieć sobie o wodzie”. Pamiętaj, że na siłownię, wyjazd w góry, spacer – najlepiej zabrać własną, sprawdzoną wodę (skład, smak).

 

3. Urozmaicaj smak wody naturalnie

Jeżeli trudno Ci przekonać się do picia wody – sięgaj po naturalne dodatki takie jak cytryna, mięta, owoce. Nie tylko wzbogacisz smak, wartość, ale także wizualny wygląd. Prawdą jest, że „jemy oczami”. Zadbajmy o wizualnie atrakcyjny wygląd pitych napojów i ze smakiem starajmy się pić więcej.

 

4. Różnicuj

Pamiętaj o tym, że zdrowa dieta to zbalansowana dieta. Wody wysokozmineralizowanej nie wolno gotować ani zamrażać, ponieważ traci ona swoje unikatowe minerały (czyli traci wartość). Jednym słowem: woda wysokozmineralizowana nie nadaje się do herbaty, kawy i innych podobnych napojów.

 

5. Pij ze smakiem 

Jeżeli naturalne dodatki w wodzie ciężko jest Ci zorganizować lub brak Ci inspiracji – zapraszamy do lektury: woda smakowa

Pamiętaj, że jesteśmy także producentem naturalnej, wysokozmineralizowanej wody z dodatkiem naturalnego aromatu mango i cytryny. Nasze wody smakowe są w 100% naturalne. Bez cukru, chemii, konserwantów, na bazie naturalnej, wysokozmineralizowanej wody bogatej w magnez i wapń.