Powrót

Znaczenie wody dla zdrowia kobiet ciężarnych

 

Kobieta w ciąży powinna wypijać około 2300 ml płynów dziennie. Jak je uzupełnić? Najlepiej, aby to WODA stanowiła główne źródło przyjmowanych płynów. Zaleca się, aby kobieta ciężarna wypijała około 1-1,5 litra wody dziennie. Pozostałymi płynami mogą być rekomendowane w ciąży herbaty np. czerwona, wybrane naturalne herbaty owocowe lub ziołowe (tylko te dozwolone dla ciężarnych), jak również soki warzywne i owocowe bez dodatku cukru, wyciskane ze świeżych produktów. Z diety powinno się wyeliminować napoje wysokosłodzone, sztucznie barwione, energetyzujące. 

Z czego wynika wzrost zapotrzebowania na płyny? 

W czasie ciąży wzrasta objętość krwi krążącej, następuje rozwój tkanek płodowych oraz zwiększa się masa narządów kobiety, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na płyny. Od samego początku ciąży woda jest niezbędnym elementem odpowiedniego funkcjonowania zapłodnionej komórki jajowej. Wraz z upływem ciąży wzrasta objętość płynu owodniowego, który w 98-99% składa się z wody. Woda z układu krążenia matki przenika do płodu poprzez łożysko, gdzie w ciągu godziny dochodzi do wymiany około 450 ml wody. Niedobór wody u mamy, albo zmniejszenie ilości wód płodowych może skutkować zaburzeniami wzrastania płodu. 

Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu można ograniczyć występowanie wielu dolegliwości, które pojawiają się w I trymestrze ciąży, m.in.: nudności, wymioty, zaparcia czy suchość skóry. Z poważniejszych konsekwencji niedostatecznego nawodnienia organizmu kobiety w ciąży należy wymienić odkładanie się kryształów w moczu i rozwój kamicy układu moczowego. 

Co się składa na całkowity przyrost masy ciała kobiety pod koniec ciąży? 

  • około 3,5 kg ‒ masa ciała dziecka 
  • około 1‒1,5 kg ‒ macica 
  • około 1‒2 kg ‒ piersi 
  • około 1‒1,5 kg ‒ płyn owodniowy 
  • około 0,5‒1 kg ‒ łożysko 
  • około 1,5‒2 kg ‒ krew i dodatkowe płyny 
  • około 2‒4 kg ‒ dodatkowa tkanka tłuszczowa tłuszczowa, która wyścieła jamę brzuszną, chroniąc płód oraz stanowi energetyczny materiał zapasowy na okres karmienia piersią.

 

 

 Podział wód ze względu na ich mineralizację

 

Rodzaj wody

Suma składników mineralnych

 (mg/ l wody)

Bardzo niskozmineralizowane
poniżej lub równe 50
Niskozmineralizowane
50-500
Średniozmineralizowane
500-1500
Wysokozmineralizowane
Powyżej 1500

 

 

Podział wód ze względu na stopień nasycenia CO2

Rodzaj wody

Stężenie CO2 (mg/l)

Nienasycone CO2 (niegazowane)
0
Niskonasycone CO2
do 1500
Średnionasycone CO2
1500 – 4000
Wysokonacyone CO2
> 4000

 

Najlepszym wyborem wody jest naturalna woda mineralna, czyli woda podziemna, która jest wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi i różni się od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi pierwotną czystością pod względem chemicznym i mikrobiologicznymi oraz typowym stabilnym składem mineralnym, a w szczególnych przypadkach także właściwościami posiadającymi wpływ fizjologiczny, powodującymi pozytywne oddziaływanie na człowieka. 

 

Na jakie wartości wody zwracać uwagę? 

Wybierając wodę należy zwrócić uwagę na jej etykietę. To właśnie na etykiecie produktu podany jest skład mineralny oraz miejsce wydobycia wody. Wśród minerałów, które tworzy natura na uwagę zasługują zwłaszcza wapń i magnez

 

  •     Wapń jest składnikiem szkieletu kostnego, a jego niedobór sprzyja powstawaniu osteopenii i osteoporozy. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w okresie II i III trymestru ciąży. Wapń odgrywa również istotną rolę w profilaktyce stanu przedrzucawkowego, dzięki wpływowi na normalizację ciśnienia tętniczego.

 

  •     Magnez jest pierwiastkiem, który reguluje przewodnictwo nerwowo‒mięśniowe, co istotnie wpływa na utrzymanie prawidłowego ciśnienia tętniczego. Odgrywa znaczącą rolę w regulacji funkcjonowania układu nerwowego. Co warto zaznaczyć – prawidłowe stężenie magnezu w organizmie kobiety ciężarnej usprawnia proces wchłaniania wapnia oraz wpływa na zwiększenie gęstości mineralnej kości.

 

Nie zawsze uda się dostarczyć te składniki mineralne z pożywieniem. Z tego powodu warto wybrać odpowiednią wodę. Woda Cechini będzie idealnym źródłem wapnia i magnezu w diecie kobiety ciężarnej. W 1 litrze wody Cechini zawarte jest 325,8 mg Ca oraz 61,62 mg Mg. 

 

Podsumowanie

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na prawidłowy przebieg ciąży jest styl życia, świadome wybory kobiety. Odpowiednie nawodnienie pozwala zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale również o zdrowie nienarodzonego dziecka. Wybór odpowiedniej wody, która nie tylko nawadnia, ale także wzmacnia organizm dostarczając mu odpowiednich składników mineralnych jest ważny. Ważne jest więc przeczytanie etykiety wody przed jej zakupem i wybór tej naprawdę wartościowej.

 

monika soczewka

 

Autor: Monika Soczewka

Dietetyk kliniczny z pasji i wykształcenia. Chętnie pomaga kobietom chcącym zajść w ciążę, ciężarnym, karmiącym piersią oraz dzieciom. Posiada tytuł specjalisty przyjaznym dzieciom oraz specjalisty przyjaznemu insulinoopornym. Udziela konsultacji online.

 

 

 

 

 

Piśmiennictwo:

  •     https://1000dni.pl/ciaza-i-porod/ile-powinna-pic-przyszla-mama
  •     Poradnik żywienia kobiet w ciąży – Instytut Matki i Dziecka
  •     Jarosz M, Bułhak-Jachymczyk B. Normy żywienia człowieka. Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych. Warszawa: Wyd. Lek. PZWL; 2012.
  •     Wendołowicz A, Stefańska E, Ostrowska L. Żywienie kobiet w okresie ciąży. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2014, 20 (3): 341-345.
  •     Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, ,,Ginekologia Polska” 2011, 82, s. 550‒553.